A Buddhista Etika távlatai a világi életben megtalálható a Buddha egész tanításában. A világban végbemenő események sok embert elgondolkoztatnak, mert az általános erkölcs egyre jobban kezd az emberek gondolkozásából eltűnni. Magát a szót “erkölcs” és annak jelentését egyre jobban elfelejtik. Így az erkölcsi érzékek is egyre jobban eltompulnak. Egyre kevésbé képesek a jó és rossz között különbséget tenni, helyes cselekedeteket véghez vinni, helyes kapcsolatokat teremteni és vállalni a tetteik következményét. Az erkölcsbe beletartozik az erkölcsi jog, erkölcsi érzék, felelősségvállalás, erkölcsi önbecsülés és erkölcsi győzelem.
A világban végbemenő események arra figyelmeztetnek bennünket, hogy az emberi erkölcs egyre jobban csökken. Úgy a férfiak mint a nők, öregek és fiatalok, tanultak és tanulatlanok, intelligensek és unintelligensek között, fajra, vallásra való tekintet nélkül. Falvakban, városokban, országokban egyaránt. A világi törvények és szabályok ellenére az emberek nem érzik magukat és javaikat biztonságban. Nagyon kevés ember az, akiben ne lenne félelem. Azt gondolhatnánk, hogy minden ember fél a természeti katasztrófáktól. Sajnos ez nem így van. Az emberek legjobban a gátlástalan, udvariatlan emberektől félnek, akikre az önzés, mohóság, erkölcstelenség, nemtörődömség jellemző. Akik elhanyagolják a kötelességüket, nem törődnek mások jogaival és ezáltal megkeserítik mások életét.
Legjellemzőbb példák erre: fegyverek gyártása, rablás, csalás, fosztogatás, zsarolás, jogfosztás, fenyegetés, kínzás, gúnyolódás, nemi erőszak, gyermekek megrontása, gyermekek kínzása, a családok, öregek, betegek elhagyása, kegyetlenség és gyilkosság a megszületett és meg nem született ellen, pornográfia és sorolhatnánk még kitudja meddig. Ezek a bűnözők vagy nem tanultak erkölcsöt, vagy úgy gondolják, hogy az erkölcs teljesen idejét múlta. Mégpedig azért, mert a mai modern világban a tudomány mai állása és fejlődése folytán az ember civilizáltabb. Valóban, az ember materiálisan sokat haladt előre, de sajnos spirituálisan visszaesett. Ez abban mutatkozik meg, hogy gondolatilag a tudományos eredményeket nem képes az igazságnak megfelelően az emberek javára fordítani. Éppen ezért nagyon fontos, hogy akik a Buddha Dharmát követik, tanítják, ne csak szóban hanem jó példával is tanítsák a Buddhista Etikát. A Buddha az erkölcsöt egy egyszerű tanáccsal magyarázta meg fiának Sramana Ráhulának:
“Ha valamit tenni akarsz, először elmélkedj azon, hogy a tett nem lesz károdra, vagy más kárára, vagy mindkét fél kárára. Ha a tett szenvedést okoz, ne tedd meg! “
“Ha a tett örömet és nem kárt okoz, ismételd meg újra és újra!”
Ez megmutatja, hogy mielőtt cselekednénk, vizsgáljuk meg, hogy a cselekedet hogyan érint bennünket és másokat.
Az a személy aki gyakorolja a Buddhista etikát a mindennapi életben, kitartó szorgalommal, az saját maga megtanulja az önbizalmat. Az etikát amit a Buddha tanított nem nehéz megérteni, sem pedig követni a mindennapi életben. A felnőttek feladata, hogy megtanítsák a fiatalokat az etika gyakorlására. Az Ötös Fogadalom és a Nemes Nyolcrétű Ösvény gyakorlásával a mindennapi életben, elérjük a békességet és harmóniát az emberek között.
- Az élet drága minden élőlény számára. Senkinek sincs joga más életét elvenni semmilyen okból. Sajnos vannak emberek akik megölnek másokat különféle indokkal. Emberi jogra, vallásra, békére, fajra, népességcsökkentésre stb. hivatkozva. A mai időkben már gyermekek ölnek gyermekeket, szülők ölik a gyermeküket, gyermekek ölik a szüleiket. Ha szeretet, együttérzés, jóindulat, kedvesség és békesség lenne a családokban, a gyermekek természetesnek vennék azt, hogy ne ártsanak másoknak. Képesek lennének mérlegelni tetteik következményét. Az erkölcsi normák természetesek lennének számukra. Már gyermekkorban kialakulna bennük a helyes megértés, helyes gondolat és ezáltal a helyes cselekedet.
- A lopás kezdve a csokoládéval, kisebb játékokkal később elvezethet a nagyobb lopáshoz, rabláshoz, fosztogatáshoz, csaláshoz, zsaroláshoz. A mások javainak tiszteletben tartása otthon és az iskolában. Jólelkűnek a szegényebbek iránt, önzetlennek, egyszerűnek, őszintének, megbízhatónak lenni, ezeket a tulajdonságokat már otthon, kisgyermekkorban képes gyakorolni.
- A harmadik előírásnak a megszegése katasztrofális állapotokat idézett elő az egész világon. A házastársak hűtlensége a családok széthullásához, a gyermekek elhanyagolásához vezet. nem beszélve a fertőző nemi betegségek terjedéséről. Az AIDS terjedése a világon legalább annyi embert pusztított el mint egy nukleáris háború. Gyermekek, feleségek, férjek, öregek és ártatlan betegek, akik soha ezt a szabályt meg nem szegték, áldozatul esnek ennek a halálos fertőzésnek. Gyermekek megrontása, nők megerőszakolása, vérfertőzés és más helytelen szexuális viselkedés egyre jobban terjed az egész világon. Úgy Keleten mint Nyugaton. Ezek a bűnözők mind felnőttek és nem gyermekek. Az önkontroll hiánya, a jó és rossz közötti különbségtétel meg nem értése, az önzés, pénzéhség odáig fajult, hogy nem csak az illető önmaga, de mások biztatásával követi el gyalázatos tetteit. Azok a gyermekek akik állandóan ilyen környezetben élnek teljesen természetesnek gondolják ezt a viselkedést. Ahelyett, hogy helyes irányban fejlődnének, tudtukon kívül megszegik ezt az előírást saját maguk és mások kárára.
- A beszéd az ami által az emberek kapcsolatot teremtenek egymással. A helyes beszéd, kedvesség, őszinteség, szavahihetőség, gyengédség, barátságosság, és ide tartozik az írott és nyomtatott beszéd is. Könnyen gyakorolható ha már kezdetben a gyermeket a 4. szabály szerint tanítjuk. Ha a gyermek ilyen környezetben nő fel, kerülni fogja a trágár, sértő és obszcén szavakat mert személyéhez nem méltónak érzi. Meggondolt, meggyőző, mindenki által elfogadható, kedves, egyértelmű szavakat fog használni. Ebből látszik, hogy a Nemes Nyolcrétű Ösvényen már az egészen fiatal gyermek is képes elindulni.
- Az ötödik szabály a tartózkodás a bódító, kábító szerek használatától. Hogy miért? Megtalálható a Nemes Nyolcrétű Ösvényben. Kábító és bódító szerek hatása alatt az ember nem lesz képes megvalósítani a helyes gondolkodást, megértést, életmódot, cselekvést és törekvést. Elveszti testi és szellemi önuralmát. Veszélyeztetve önmaga és mások testi épségét.
Ez a probléma egyre nagyobb méreteket ölt a Föld minden részén. Korra, nemre, vallásra, fajra való tekintet nélkül. Családok mennek tönkre aminek a gyermekek látják kárát. A kábítószer hatására különböző bűncselekmények száma egyre magasabb lesz (rablások, testi sértések, gyilkosságok, kegyetlenkedések).
Azok a bűnözők akik ezeket a szereket gyártják és forgalmazzák, kegyetlen, kapzsi, nemtörődöm alakok, akik embertársaik kárára gazdagodnak meg. Ezekkel szemben a törvény szinte teljesen tehetetlen.
Mindez az erkölcsi hanyatlás eredménye, ami az egészséges gondolkodás, emlékezés, akaraterő, testi és szellemi egészség hanyatlásához vezetett. Ezáltal megsokszorozva a szenvedést az emberek világában.
Ezen dolgok megértése után, senki nem tekintheti az Ötös Fogadalom betartását és a Nemes Nyolcrétű Ösvény követését vallási fanatizmusnak, ami a vak hitből származik. A szerető kedvesség, együttérzés, erőszakmentesség és türelem táplálja az erkölcsöt. Nincs olyan ember a világon aki ne erre vágyna, nem ezt szeretné érezni maga iránt. A Buddha által ránk hagyott Tanítás az, aminek segítségével mindez elérhető. Teljesen rajtunk múlik annak felismerése és követése.
Boddhicitta